Chanuka w KZ Betlejem w Krakowie 2018-12-04

Na ostatnim spotkaniu z Izraelem świętowaliśmy Chanukę. Święto poświęcenia, odnowienia świątyni. W Ew. Jana 10; 22 wspomniane jest, że Jezus w dniu tej uroczystości przechadzał się po portyku Salomona.
Mieliśmy ogromny przywilej przyjmować gości z Izraela. „Przypadkowi” turyści zawitali w nasze progi. Spotkałam ich zaledwie kilka godzin wcześniej. Od kilku dni rozmawialiśmy przez telefon i zapraszałam ich na nasze spotkanie. Nie znałam ich, ale wydawało mi się świetnym pomysłem, żeby tego wieczoru byli właśnie z nami. Jeden z naszych gości miał ojca z Chełma. Z osiemdziesięciu osobowej rodziny on jeden przeżył.
Zvika gdy usłyszał o naszych spotkaniach, uradował się i zachęcił pozostałych, aby przyszli. Mówił do mnie: chanuka jest świętem cudów i one właśnie nam się staną.
Po pierwsze, będziemy zapalać świece w kościele – to już jest cud! A poza tym, będzie się to działo w Polsce, która była miejscem tragedii mojego ojca.
Moi izraelscy znajomi przybyli z pięknymi prezentami – świeczniki chanukowe – każdy zaopatrzony w werset biblijny… Dokładnie tak, jak prosiłam.
Nie wiedzieli czego się spodziewać, a my po prostu byliśmy sobą. Otworzyliśmy przed nimi serca, zaprosiliśmy do stołu, modliliśmy się razem, śpiewaliśmy. Tworzyliśmy dość egzotyczny chór, z pewnością jednak poruszyliśmy serce Boga. :)
Na koniec ktoś z nas stanął przed nimi i przeprosił za winy Polaków, za trud, z którym spotkali się w naszej ojczyźnie… To otworzyło ich serca. Pojawiło się wzruszenie, łzy. Jakby został zburzony mur.
Czy nie o tym właśnie pisali prorocy? Przyjdzie taki czas, że będziemy razem. Jeszcze droga przed nami, ale przynajmniej fizycznie możemy się spotykać i Bóg tak pięknie leczy nasze dusze przez doświadczenie obecności…
Dostałam piękny prezent na tę Chanukę. Spotkanie z Bożym sercem poprzez ugoszczenie naszych izraelskich przyjaciół pośród polskich przyjaciół. Jaki przywilej …. ! Zupełnie inaczej gdybyśmy byli tylko sami dla siebie… Może to się nazywa – Zaproszenie Do Królestwa? – Zaproszenie do serca Taty.. Tak zwyczajnie, a jednak całkiem inaczej.
Gdy Zvika i Shai zapalali świecznik chanukowy myślałam, że od setek lat w kościele w Krakowie nie było takiego wydarzenia..Polacy i Izraelczycy razem! Niech Wam Bóg rozjaśnia drogi podczas tego Święta.

Remember, you are the only person on earth who can use your ability.
Pamiętaj, jesteś jedyną osobą na Ziemi, która może użyć swoje możliwości.